НОВИНИ
22.09.2021

Власників землі зобов'яжуть платити новий податок з 2023 року: кому і скільки нарахують


З 2023 року Україна власникам та орендарям тих земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів, почнуть розраховувати "мінімальне податкове зобов''язання" (МНО, укр. Абревіатура - МПЗ).
 
Це - сума, яку землекористувач повинен буде заплатити в бюджет в будь-якому випадку і незалежно від того, чи провадив він господарську діяльність на ділянці, вирощував і продавав продукцію, і, відповідно, чи платив пов''язані з обробкою землі податки. Зокрема, податки з доходу від реалізоваціі с / г продукції, ПДФО та військовий збір з зарплати працівників і з оренди ділянок.  У той же час ці податки будуть йти в рахунок МНО - якщо сума мінімального зобов''язання буде меншою або буде відповідати сумі вищевказаних зборів, то додаткових доплат з землекористувача фіскали не зажадають.
 
Якщо ж МНО перевищить суму зборів, то різницю, що утворилася доведеться доплатити.
Сенс новації - побороти нелегальну обробку ділянок, яка, за даними держорганів, зараз здійснюється приблизно на 20% усієї української землі сільгосппризначення.
 
Як мінімум введення МНО повинно додатково принести бюджетам 10 млрд грн, а в ідеалі - значно більше, якщо нове законодавство змусить легалізувати податкових "ухильників".
 
Опитані UBR.ua експерти повністю підтримують ініціативу, але все ж вказують, що мінімальний податок може вдарити і по окремим легальним підприємцям. Це станеться, якщо не змінити застарілу методику розрахунку головною складовою МНО - нормативної грошової оцінки землі.
                                
як розрахують
МНО вводиться в українське законодавство в рамках т.зв. "Ресурсного" законопроекту №5600, який зараз готується до другого читання в Раді.
Минулого тижня члени парламентського податкового комітету погодили ряд правок в частині МНО (про них у себе в телеграм-каналі розповів голова комітету Данило Гетманцев). Також комітет рекомендував законопроект до прийняття в другому читанні.  
 
Відповідно до норм застосування МНО, які відомі на даний момент, його рівень буде розраховуватися для фіз- і юросіб в залежності від нормативної грошової оцінки (НДО) 1 га землі, її сумарної площі, а також числа місяців, в які земля використовується.
Важливо, що в разі передачі землі в оренду МНО оплачує орендар, а не власник.
 
МНО буде розраховуватися за підсумками звітного року - тобто, в перший раз податкове зобов''язання застосують в 2023 році за 2022 рік Відповідно до формули розрахунку, в 2022 і 2023 роках МНО буде відповідати 4% від нормативної оцінки землі, а в наступні роки - 5%.